Sarıyer’in yarım asırlık tapu sorununu İBB Meclisi oybirliğiyle çözdü

Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın’ın haberine göre, İBB Meclisi’nin şubat ayı oturumlarının son birleşimi Saraçhane’deki başkanlık binasında gerçekleştirildi.

Meclis, Sarıyer’in Kocataş, Poligon, Çayırbaşı, Rumelihisarüstü, Sarıdağ (Merkez), Kazımkarabekirpaşa, Reşitpaşa, Cumhuriyet, Emirgan, Çamlıtepe (Derbent) mahallerindeki 50 yıllık mülkiyet sorununu çözdü.

Sarıyer’in 10 mahallesini etkileyen tapu sorunu İBB Meclisi’nde oybirliğiyle alınan kararla çözüldü. Sarıyerli sakinler İBB Meclisi’nde alınan kararı alkışlarla karşıladı.

5 YIL SATIŞ YASAĞI

Böylece yaklaşık 200 bin hak sahibinin bulunduğu 5 milyon metrekarelik alanda, yurttaşlara tapularının verilmesi onaylanmış oldu. 5 yıl satış yasağı getirilen tapularla, deprem riskine karşı yerinde kentsel dönüşümün de önü açılmış oldu.

Alınan bir başka kararla; Sarıyer ilçesinin Maden, Mirgün, İstinye, Tarabya ve Çayırbaşı mahallelerinde, İBB mülkiyetindeki 91 ayrı parselin, üzerinde binası olan veya yıkılan hak sahiplerine satışı da oybirliğiyle onaylandı. Bu satışlara da 5 yıl süreyle ‘üçüncü kişilere satılamaz’ şerhi konuldu. Bu yapılar için de yerinde dönüşüm imkânı sağlandı.

25 YILLIK İMAR SORUNU ÇÖZÜLDÜ

İBB Meclisi, Ataşehir ilçesine yönelik aldığı kararla da Mustafa Kemal ve Aşık Veysel mahallelerine ilişkin 1/5000 ölçekli revizyon imar planlarını oy birliğiyle onayladı. Bölgede 25 yıldır beklenen imar planları, deprem riski taşıyan evlerin kentsel dönüşümüne imkân sağlayacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x