Naci Görür İstanbul Depreminin Risk Yüzdesini Açıkladı: “Aynı Yazı Tura Atmak Gibi”

Hafta başında Bursa’nın Mudanya ilçesinde meydana gelen deprem, beklenen büyük Marmara Depremi’ni yeniden hatırlattı. İBB’nin çalışmasına göre; sadece İstanbul’da 3 milyon kişi riskli yapılarda yaşıyor. Prof. Dr. Naci Görür ise beklenen depremin risk yüzdesini açıkladı.

Bursa’da yaşanan deprem İstanbul’dan da hissedilirken, megakentin beklenen büyük depreme ne kadar hazırlıklı olduğu ise tartışma yarattı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre; Marmara Denizi’nde 7 ila 7,5 büyüklüğünde bir deprem beklenirken kentteki yüksek riskli konut sayısı yaklaşık 1,3 milyonu buluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Murat Yün, riskli yapılarda 3 milyon kişinin yaşadığına dikkat çekti.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da her an deprem olma ihtimalinin yüzde 47’ye yükseldiğini ifade etti. Görür, “Bu inanılmaz bir oran. Neredeyse yazı tura atacaksın” dedi.

Naci Görür, Mudanya açıklarında gerçekleşen depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın güney kolunda gerçekleştiğini söylüyor. Büyük Marmara depremi ise aynı fay hattının kuzey kolunda bekleniyor.

Naci Görür, Marmara Bölgesi’nin Kumburgaz ve Adalar fayının deprem üreteceğini belirterek Adalar fayı kırılırsa en fazla 7, Kumburgaz fayı kırılırsa minimum 7,2, her iki fay aynı anda kırılırsa 7,5 büyüklüğünde deprem öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x