İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu: Taksiler çok ucuz kaldı, yüzde 100 zam yapılmalı

Kendisi de plaka sahibi olan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi plakalarının ucuz kaldığını, 20 milyon TL olması gerektiğini söyledi.

İstanbul’da taksi plakaları 6-6.5 milyon lira civarına satılıyor. Kiraları ise 25-27 bin lira arasında değişiyor. Sahipleri, taksiyi çalıştırmak isterse bir de otomobil alması gerekiyor.

Hürriyet’in haberine göre, boyası, taksimetresi, tepe lambası, muameleleri derken otomobilin fiyatı da 1 milyon lirayı aşıyor ve para kazanmak için trafiğe çıkıyor.

Bu tablo karşısında Eyüp Aksu, “Algı operasyonları nedeniyle taksi plakası fiyatlarında gerileme oldu. Faizlerin yüksek olması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de sürekli 5 bin yeni plaka arz edilmesine yönelik hamleleri plaka fiyatlarını düşürüyor. Biz belediyeden bu plakaları ihaleye girerek aldık. O tarihlerde gayrimenkul, arsa, dolar gibi enstrümanları kıyaslarsak 20 milyon lira olmalı. Her şey yüzde 100-200 arttı, taksi plakası gerçek değerinde değil” dedi.

‘TAKSİ ÜCRETLERİ TOPLU TAŞIMAYLA EŞİT HALE GELDİ’

Taksi plakası kiralarının da düşük olduğunu söyleyen Aksu, “Kiralar çok düşük, ücretlerimiz toplu taşımayla eşit hale geldi. 3-4 kişi birleşiyor taksiyle gidiyor, toplu taşımaya binseler daha fazla ödüyorlar. Plaka kiraları 25 bin lira civarında ve oldukça düşük” ifadesini kullandı.

Aksu “Taksimetre ücret tarifelerinin en az yüzde 100 artmasını istiyoruz. Böylece toplu taşımadan farklı olalım, aramızdaki makas kapansın” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x