İngiltere ve Fransa’dan sonra CHP de rahatsız oldu! İlhan Uzgel: Orada ne işimiz var?

Türkiye 8 Şubat’ta imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması ile Hint Okyanusu ve Kızıldeniz’e açılan Aden Körfezi üzerindeki Somali’de kilit oyuncu konumuna yükseldi. 

Türkiye ile Somali arasında 8 Şubat’ta savunma ve güvenlik konularını da içeren  imzalanmıştı.

“FRANSIZLAR RAHATSIZ”

Middle East Eye sitesinde yer alan bir analizde Fransa’nın Afrika’daki nüfuzunun sarsıldığına işaret edilerek “Türkiye’nin geçmişi temiz. Fransız politikacılar rahatsız.” ifadeleri kullanılmıştı.

İNGİLİZLER: TÜRKİYE SORUNUN BİR PARÇASI OLDU

İngiliz yayın organı BBC Türkiye’nin Afrika Boynuzu’ndaki stratejik hamlesini “Anlaşmanın jeopolitik önemi 1 Ocak’ta Etiyopya’nın Somali’den ayrılmaya çalışan Somaliland ile deniz üssü kurma amaçlı imzaladığı anlaşmaya yanıt olarak imzalanması. Türkiye’nin bu anlaşmayla, Afrika Boynuzu olarak adlandırılan bölgenin en önemli sorunlarından birinin parçası haline geldiği yorumları yapılıyor.” şeklinde servis etti.

Daha önce pek çok kez Suriye ve Irak’taki sınır ötesi operasyonlara kaşı çıkan, ‘Libya’da ne işimiz var’ diyen hatta Ermenistan işgali altında bulunan Karabağ’ın kurtarılmasında Türkiye’nin kardeş Azerbaycan’a tam destek olmasını bile eleştiren CHP şimdi de Somali ile yapılan stratejik anlaşmayı eleştirdi.

CHP: SOMALİ’DE NE YAPIYORUZ?

“Somali’de ne yapıyorsunuz? diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı İlhan Uzgel “Hadi askeri eğitim veriyorsunuz, olabilir; ama Somali kara sularını korumayı üstlenmek nereden çıktı? Bunun Türkiye’nin güvenliği ile ilgisi nedir?” ifadelerini kullandı.

CHP: GAZZE’DE NEDEN GARANTÖR OLUYORUZ

Türkiye’nin Filistinliler için garantör ülke olma teklifini de hedef alan CHP’li Uzgel “Türkiye’yi bırak garantör, ara bulucu olarak bile görmek istemiyorlar. Nereden çıktı garantörlük işi? Hangi hazırlığı yaptınız da Türkiye’yi, Gazze’de garantör yapsınlar? Hiç düşündünüz mü? Bunun zemini nedir”  dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x