8’inci yargı paketinde neler olacak?

AK Parti grubu, yeni yargı paketini bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunmaya hazırlanıyor. 8’inci Yargı Paketi’nin 70 maddeden oluşması bekleniyor.

Türkiye Gazetesi’nden Esma Altın’ın haberine göre, yeni yargı paketiyle hukuki süreçlerde itiraz süreleri standart bir seviyeye getirilecek. Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan makul sürede yargılanma hakkının ihlali iddiası başvurularında oluşan yığılmayı azaltmak için Adalet Bakanlığı’nın bünyesinde “Tazminat Komisyonu” kurulacak.

Bir kişi, adil yargılanma hakkı, uzun süren yargılamalar neticesinde bir manevi tazminat talebinde bulunacaksa AYM’ye gitmeden önce Tazminat Komisyonu’na başvuracak. Komisyon kararını, üç ay içinde açıklayacak. Ancak komisyon kararı da yargı denetimine açık olacak. Komisyon, hâlihazırda bekleyen 70 binden fazla dosyanın ivedilikle çözümünü sağlayacak.

Yargı paketiyle ayrıca denetimli serbestlik uygulamasından kaynaklanan cezasızlık algısına yönelik de çalışma yapılacak. Müessir fiiller ve hakaret suçları da dahil olmak üzere hüküm giyen herkesin aldığı ceza süresinin 5’te 4’ünü hapiste geçirmesi sağlanacak. Yine bir yıl ceza alan kişinin 6 aylık şartlı salıverme oranının sadece 5’te 1’lik kısmı denetimli serbestlik olacak.

HAKİM VE SAVCILARIN DİSİPLİN SÜRECİ DE DEĞİŞECEK

Öte yandan, Hakim ve Savcılar Kanunu da değişiyor. Bu kapsamda, hakimler ve savcılar hakkındaki disiplin süreci, daha anlaşılır, nesnel ve uygulanır hale getirilecek. Hakim ve savcıların bu süreçteki hakları güçlendirilecek. Disiplin kararları şahsi verilerin korunması şartıyla kamuoyuna açılarak, sürecin şeffaflaşması sağlanacak.

Pakette, hakaret suçuna ilişkin de düzenleme yapılıyor. Bu çerçevede şikayete bağlı hakaret suçunda, şikâyet süresi suç tarihinden itibaren bir yılı geçemeyecek.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x