Putin’den aldığı övgü Trump’ı gülümsetti: ‘Bunu demesine sevindim’

T24 Dış Haberler

Eski ABD Başkanı ve 2024 Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Donal Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den övgü aldığı için mutlu olduğunu ifade etti. 

NBC kanalının Meet the Press programına konuk olan Trump, Putin’in kendisinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali hakkında söylediklerinden övgüyle söz ettiğini aktardı. Trump, “Bunları demesine sevindim. Çünkü bu söylediğimin doğru olduğu anlamına geliyor” dedi. 

NBC’nin pazar sabahı yayınlayacağı söyleşinin tanıtımında yer alan kesit, birçok kişinin tepkisini çekti. ‘Trump karşıtı Cumhuriyetçiler’ grubu, X platformu üzerinden kesiti paylaşarak, “Trump’a verilmiş bir oy, ABD’ye karşı verilmiş bir oydur” yazdı.

Trump’ın görevde olduğu süre boyunca, kazandığı 2016 seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddiaları sıkça gündeme gelmişti. 

Putin, Trump’ın “2024’te seçilirsem Rusya-Ukrayna savaşını saatler içinde bitirebilirim” sözlerine destek verdi. 

Kısa süre önce Rusya’daki bir ekonomik forumda konuşan Putin, “Sayın Trump, aciliyeti olan bütün konuları günler içinde çözeceğini söylüyor. Buna Ukrayna krizi de dahil. Memnun olmaktan kendimizi alamıyoruz” diye konuştu.

NBC kanalında savaşı “nasıl hızlı şekilde bitireceği” sorulduğunda Trump, “Bunu söylersem, elim zayıflar. Ne yapacağınızı söyleyemezsiniz. Ama Putin’e bazı şeyler söylerdim. Zelenski’ye de bazı şeyler söylerdim” ifadelerini kullandı. 

Trump, Rusya-Ukrayna savaşını bitirmek için ortaya attığı fikirlerde Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti’nin resmi duruşundan uzaklaşarak, Ukrayna’nın Rusya’nın bazı taleplerini kabul etmesi gerekeceğini ifade etti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x