Madenin Yabancı Sahipleri Kayıp!

Kanadalı şirket kayıp!

Madenin %80’ini elinde bulunduran Kanadalı SSR Mining şirketinden herhangi bir yetkilinin bölgeye gelmediği ortaya çıktı. Enerji Bakanı Bayraktar, “Kim sorumluysa yargı önüne çıkarılacak” dedi. Dün akşam saatlerinde ise firmanın Kanada uyruklu bir yetkilisinin gözaltına alındığı açıklandı.

Kurtarma çalışmaları devam ediyor

Canlarını ortaya koyan görevliler, yerin 30 metre altını görüntüleyebilen metale hassas drone’lar, 796 araç ve beş yer altı radarı ile bölgeyi tarıyor. Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN) ekipleri de toprakta ve havada sık sık ölçümler yapıyor.

Hesap verecekler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, “Kimin kusuru varsa yargı önünde hesap verecek. Şirketin, özellikle yönetim düzeyinde bir zaaf içerisinde olduğunu görüyoruz. Çünkü söz konusu yabancı firmanın temsilcileri hâlâ burada değil. İşçilerimizi bulduktan sonra bu konuyla yoğun bir şekilde ilgileneceğiz” dedi.

Siyanür riski düşük

Maden ocağı sahasında incelemelerde bulunan bilim adamları, siyanür ölçümleriyle ilgili açıklama yaptı. Prof. Dr. Onur Erdem, “Siyanür açısından şu anki değerlerin çok da risk teşkil etmediğini gördük. Tabii ki bu burada kalmayacak. Ölçümler noktasal ve bölgesel anlamda farklı yerlerde devam edecek” ifadelerini kullandı.

Tepkiler büyüyor

Maden faciasına ve yabancı şirketin duyarsızlığına tepkiler büyüyor. Kamuoyundan şirketin yetkililerinin en kısa sürede bölgeye gelmesi ve sorumluluk almaları isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x