Konya dünyaya rol model olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, eski Tekel Binası – Depo No: 4’te sergilenecek “Medeniyet Kuran Şehir” sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

“Medeniyet Kuran Şehir” sergisi, Darü’l-Mülk Projesi kapsamında restorasyonu tamamlanan eski Konya Tekel Binası-Depo No: 4’te açıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Uğur İbrahim Altay, Depo No:4’te düzenlenen programda, geçmişte tekel deposu olarak kullanılan binanın Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılarak sergi ve kafeteryadan oluşan bir alana dönüştürüldüğünü anlattı. Türkiye’nin en büyük ihya projelerinden olan Darü’l-Mülk Projesi kapsamında 20 farklı noktada proje yürüttüklerini aktaran Başkan Altay, “Bunların bir kısmı tamamlandı, bir kısmı devam ediyor, bir kısmının proje aşamaları sürüyor. Ama biz âdeta büyük planın bir çerçevesi olarak nakış nakış işliyoruz ve yapbozun parçalarını tek tek yerine koyuyoruz. Bütüncül olarak baktığınızda bir resim ortaya çıkmaya başladı. Depo No:4 ile birlikte beşinci proje tamamlanmış oluyor” diye konuştu.

Başkan Altay, Darü’l-Mülk Projesi kapsamında şehir merkezinde biten ve devam eden çalışmaları da şöyle anlattı: “Daha önce Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı kentsel dönüşümünü tamamlamıştık. Şu anda Konya’ya gelenlerin gıptayla bahsettikleri, güzel alışveriş ettikleri ve çokça fotoğraf çekilen bir alana dönüştü. Bununla birlikte Büyükşehir Belediyesi Taş Bina ve Dijital Tanıtım Merkezi olarak ayrıca yan taraftaki spor alanları da Taş Bina Kültür Sanat olarak şehrimize hizmet veriyor.

Başkan Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ile Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ile “Medeniyet Kuran Şehir” sergisini gezdi.

Turizme katkı sağlayacak

Alaaddin cephesindeki çalışmalarımızı tamamladık. Meydan Evlerinde çalışmaya devam ediyoruz. Yine Darü’l-Mülk Sergi Alanı geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakan’ımızın ziyaretleriyle hizmete açılmış oldu. Orada da Türkiye’ye örnek bir proje Selçuklu Sultanları’nın maskları ile Türkiye Selçuklu Sikkeleri Sergisi’ni açmış olduk. Yine Darü’l-Mülk projelerimizin en önemlilerinden birisi olan eski belediye binamızın bulunduğu yere kütüphane yapılmasıyla ilgili süreç tamamlandı. İnşallah yakın zamanda temelini atarak bunu gerçekleştirmiş olacağız. Larende dükkânlarını inşallah birkaç hafta içerisinde teslim ederek Larende’deki yıkımı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Sırçalı Medrese etrafında neredeyse Larende Caddesi’ndeki kadar bütün alanda yıkım işlemleri tamamlandı. Şimdi Alaaddin Caddesi’ne bakan kısımdaki bir alanın kamulaştırılmasıyla da ilgili geçen gün Meram Belediyemiz ile bir protokol imzaladık. Oradaki süreci de devam ettiriyoruz. Yine Şems Bölgesi’ndeki çalışmalarımız devam ediyor. Projelerin en önemli ayaklarından birisi olan Alaaddin Tepesi’nde bulunan saray kalıntısı ve kazıyla ilgili projenin lansmanını hep birlikte yaptık. İnşallah projenin uygulama aşamalarına devam ediyoruz. Tamamlandığında şehrimizde Mevlana Meydanı’ndan başlayarak Şehir Kütüphanesi’ne kadar alanda 20 projeyle hem Konya’nın turizmine katkı sağlamayı hem de Konya’nın o kadim kültürünü yeniden açığa çıkarmayı planlıyoruz.”

“Başka bir kent yok”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 2024 yerel seçimleri için aday adaylığı başvurusunu gerçekleştirdi. Başvuru dosyasını İlçe Başkanı Tuna Işın’a vermesinin ardından, parti binası önünde bir açıklama yaptı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı basın açıklaması mitingi andırdı. Aras, “Bodrum ve Cumhuriyet Halk Partisi, ikisi de benim baba ocağım. Benim için yaşanacak, hizmet edecek başka bir kent yok. 2019’da Bodrum’u bu adanmışlıkla yöneteceğime, önce partim sonra da siz saygıdeğer hemşehrilerim güvendiniz. Sağ olun, var olun” dedi.

Datça’ya gazeteci aday

Datça aşığı gazeteci Mesut Yar, Datça’ya olan sevdasından 1985 yılından bu yana aktif olarak yaptığı gazetecilik mesleğinden vazgeçti. CHP’den aday adaylığı için başvuru yaptığını duyduğum anda Mesut ağabeyi aradım. Sesi o kadar heyecanlı ve mutlu geliyordu anlatamam. Ne zaman bir araya gelsek mutlaka konu dönüp dolaşıp Datça’ya geliyordu. Mesut ağabey, bu kadar yıllık gazetecilik birikimi ve çevresiyle Datça için kolları sıvadı. Ne diyeyim yolu açık olsun. Umarım her şey gönlünce olur. Şimdiden söyleyeyim; olur da Mesut ağabey yarışı kazanır da başkan seçilirse Datça’nın sloganı kesin “Hayat Dostlarla Güzel” olacaktır.

Başkan Oktay başvurusunu yaptı

2019 yerel seçimlerinde belediye başkanlığı yarışında ipi göğüsleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için ikinci kez Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adaylığını açıkladı. İlçe binası giderek aday adaylığı başvuru dosyasını İlçe Başkanı Ömer Bozdemir’e teslim eden Başkan Oktay’ı başkan yardımcıları, meclis üyeleri, partililer ve vatandaşlar yalnız bırakmadı. Başvuruda konuşan Başkan Oktay, “5 yıl boyunca Marmaris’te kimseyi ötekileştirmeden Belediye Başkanlığı görevimi yürüttüm. Önümüzdeki süreçte de yine aynı ilkelerde halkımıza hizmet etmek için tekrar aday adaylığımı açıklıyorum” dedi.

KULİSLER ISINIYOR

İYİ Parti Genel İdare Kurulu’ndan CHP’nin iş birliği teklifine “hayır” kararı çıktı. Karara göre; İYİ Parti yerel seçimlere kendi adaylarıyla girecek. Bu kararla, CHP’nin 2019 seçimlerinde aldığı İstanbul’da durum zora girdi.

CHP’de yerel seçim adaylığı kulisleri özellikle İstanbul ve İzmir’de çok hareketli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden istifa eden Mahir Polat’ın Beyoğlu veya Fatih’ten, İGDAŞ Genel Müdürlüğü görevinden ayrılan Mithat Bülent Özmen’in Eyüp’ten aday gösterilmeleri bekleniyor.

CHP’nin İstanbul’daki kalelerinden biri olarak gösterilen Şişli’de ise sürpriz bir ismin ön plana çıktığı konuşuluyor. GSİAD üyesi Avukat Özgür Düzgün’ün belediye başkan adaylığı için adı parti kulislerinde sıkça dile getiriliyor. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, tekrardan adaylığını açıkladı. Aynı şekilde Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel de tekrar aday oldu.

Rol oynayacak

Mart 2019 seçimlerinde HDP desteğiyle CHP İstanbul dahil birçok ili kazanmıştı. HDP’de 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde belediyesi olmak üzere toplamda 65 belediye başkanlığı kazanmıştı. Şu anda ise HDP’nin sadece 6 belediyesi kaldı. 19 Ağustos 2019 tarihinde HDP’nin Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atandı. O tarihten günümüze üç yılda HDP’nin kazandığı 65 belediyenin 48’ine İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyum atandı. Bu seneki seçimlerde Güneydoğu o yüzden çok önemli bir rol oynayacak. HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, “Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere adaylarımızla girme eğilimi ortaya çıktı. Bu karar PM’de değerlendirilecek” açıklaması yapmıştı. Meral Akşener de Parti Genel İdare Kurulu’nun bu kararının arkasında durursa CHP’nin tek yanaşacağı parti HEDEP olacaktır.

Yatırımlar oya dönecek

Ben, bir önceki seçimlerde Türkiye’deki tüm belediyeleri tek tek dolaştım. Özellikle HDP’den kayyuma geçen belediyeleri inceledim. Belediyelere uğramadan önce de şehirde vatandaşlarla bol bol sohbet ettim. Kayyum atamalarından sonra şehirlere yapılan yatırımlardan sonra bölge halkında farklı bakış oluşmuştu. Devlet Güneydoğu’ya öyle yatırımlar öyle projeler yaptı ki; belki birçoğu batıda yoktur. Birçok ilçede terör örgütü PKK tarafından tehdit edildiklerini ifade eden vatandaşlara da denk geldim. Ancak gittiğimde gördüğüm manzaradan sonra şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, ülkemizin hiçbir yerinde kimse kimseyi tehdit edemez. Karış karış gezdiğim Güneydoğu’da askerimiz ve polisimiz hiçbir kötülüğe göz açtırmıyor. Bu ülkenin her karışında devletin varlığını hissettiriyor. Bu yüzden bence Mart 2024’teki seçimlerde özellikle Güneydoğu’da AK Parti’ye ciddi bir eğilim olacaktır…

İzmir hareketlendi

Örgütteki gücü ile ön plana çıkan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün yeniden aday gösterileceği belirtiliyor. İzmir’in en büyük ilçelerinden Buca’da ise Görkem Duman, Berk Hızlıateş ve İlhan Dal’ın isimleri ön plana çıkıyor. Bayraklı ilçesinde ise eski İzmir Milletvekili Erdal Aksünger’in adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

Çankaya’ya kadın aday talebi

Son olarak pazartesi günü yaptığım “93 yılda 150 kadın başkan” başlıklı haberimden sonra çok sayıda kadın başkan aday adayından telefon aldım. Bu telefonlar arasında en ilginç olanı da bir kadın okurumuzun, “CHP Ankara’nın Çankaya ilçesini geçen seçimlerde yüzde 73 ile seçimi kazandı. Mevcut Başkan tekrar adaylık açıkladı. CHP’nin en yüksek oy aldığı yerlerden bir yer. Cumhuriyet’imizin 100. yılında CHP, Çankaya’ya mutlaka bir kadın aday çıkarılmalı” demesiydi. Kadınlardan bize ulaşan bu talebi de CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Mehmet Oktay ekibine iletmiş olalım…

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x