İsrail-Filistin Gerginliğinde Sosyal Medyada Karşılıklı Olarak Yapılan Dezenformasyonlar: Her Gördüğünüze İnanmayın!

İsrail ile Filistin arasındaki gerginlik devam ederken en çok zararı masumların gördüğünü, daha da kötüsü bunların devamını getirecek yanlış bilgilerin, iki tarafın da zihnine yerleştirildiğini ve sosyal medyanın bunda büyük bir rol oynadığını görüyoruz. Bildiğimiz üzere dezenformasyon yapmak oldukça kolay olsa da sonuçları ağır.

Söz konusu çatışma sürecinde felaket şeklinde nitelendirebileceğimiz olayları iki tarafın da birbirine yüklemeye ve bu sayede kendisini haklı göstermeye çalışmasına şahit oluyoruz. Kimin haklı olduğu konusu bir yana, hepsine yetişmemiz mümkün olmasa da karşılıklı olarak paylaşılan bazı yanlış bilgileri sizler için derledik.

En güncel olan hastane saldırısıyla başlayalım. Birçok trol hesap burada rol oynadı.

Kaldırılma ihtimaline karşı burada arşivlenmiş hâlde bulabileceğiniz video, 31 Ağustos 2023 tarihinde yüklenmiş. Bu da saldırıların çok öncesine dayanıyor. Videonun asıl açıklamasında ise Libya’dan bahsediliyor.

Kaynak: TikTok

Melih Gökçek, Ronaldo’nun eski bir videosunu Filistin’e destek olduğunu düşünerek paylaştı.

Coca Cola tepkisini görmeyenimiz yoktur. Zira hâlihazırda şirkete ödemesi yapılmış şekilde bizim ülkemizde satılan bu ürünler, tepki amaçlı sokaklara dökülüyor. Bu, “kimse içmesin diye sigaraların hepsini satın alıp çöpe atan” adamın durumuyla aynı. 

O ürünlerin ödemeleri, tepki göstermek istediğiniz şirketin eline ulaştıysa ürünleri çöpe atmak şirkete nasıl bir zarar verebilir ki? Asıl zarar kendi ülkemize verilmiş oluyor.

Bunlar gibi sayısız paylaşım dolaşıyor, her paylaşıma inanmamanızda fayda var. Bu gibi manipülasyonlara dikkat edebilmek ve daha rahat saptayabilmek için aşağıdaki içeriğimizi okuyabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x